Artists & Educators 2017-08-11T08:46:51+00:00

Artists & Educators Who Have Participated

Download the 2016 Artists and Teachers Bios.

Drums

Lulu Gontsana, Kevin Gibson, Kesivan Naidoo, Clement Benny, Vusi Khumalo, Justin Badenhorst, Jonno Sweetman, Frank Paco, Heinrich Goosen, Lloyd Martin, Rob Watson, Ayanda Sikade, Marlon Witbooi, Claude Cozens, Louis Moholo, Tumi Mogorosi, Sphelelo Mazibuko, Larnell Gordon, David Taylor (US), Jukkis Uotila (Finland), Pieter Bast (Netherlands), Dominic Egli (Switzerland), Sebastian Voegler (Germany), Dan Brubeck (US), Makaya Ntshoko (SA/Switzerland), Joost Lijbaart (Netherlands), Pascal Vermeer (Netherlands), Carl Allen (USA), Roy Oliel (Israel), Håkon Johansen (Norway), Johan Malmberg (Sweden), Johan Ramsay (Sweden), Andreas Bye (Norway), Esben Duus (Denmark), Kristijan Krajncan (Slovenia), Erik Nylander (Norway), Jasper van Hulten (Netherlands), Braka (France), Sebastiaan Kapetein (Netherlands), Lieven Venken (Belgium), Andre Charlier (France), Anton Fig (USA), Jakop Janssønn (Norway), Joost Patocka (Netherlands) , Borislav Petrov (Bulgaria), Felix Schlarmann (Netherlands), Jeff Siegel (USA), Alain Laspeyres (France), Norbert Pfammatter (Switzerland), Jeroen Batterink (Netherlands), Herbert Pirker (Austria), Dusan Novakov (Austria), Edu Ribeiro (Brazil), Joost van Schaik (Netherlands), Alex Buck (Brazil), Patrick Danao (Australia), Torstein Lofthus (Norway), Thomas Wörle (Germany)

Percussion

Tony Paco, Basi Mahlasela, Godfrey Mgcina, Frank Mallows, Gavin Minter, Ronan Skillen, Tlale Makhene, Efrain Toro (Costa Rico), Rafael Sida (Mexico), Ottar Nesje (Norway), Martin Seidelin (Denmark)

Bass

Marc Duby, Herbie Tsoaeli, Victor Masondo, Mike Campbell, Carlo Mombelli, Concord Nkabinde, Jimmy Mgwandi, Charles Lazar, Chantal Willie, Shaun Johannes, Wesley Rustin, Shane Cooper, Michael Phillips, Prince Bulo, Lex Futshane, Alistair Andrews, Romy Brauteseth, Nick Williams, Ariel Zamonsky, Benjamin Jephta, Eugene Ackerman, Thembinkosi Mavimbela, Martin Sjöstedt (Sweden), Wiro Mahieu (Netherlands), Dave Young (Canada), Jeff Halsey (US), Steinar Raknes (Norway), Patrice Moret (Switzerland), Stephan Kurmann (Switzerland), Tony Overwater (Netherlands), Dima Grotsky (Israel), Torbjörn Zetterberg (Sweden), Ville Bromander (Sweden), Bjorn Alterhaug (Norway), Gulli Gudmundsson (Netherlands), David de Morez Oyens (Netherlands), Jo Fougner Skaansar (Norway), Seigo Matsunaga (Japan), Hans Andersson (Sweden) , Bänz Oester (Switzerland), Nicolas Thys (Belgium), Hein van de Geyn (Netherlands), Jeroen Vierdag (Netherlands), Jean-Michel Charbonnel (France), Daniel Franck (Sweden), Chulo Gatewood (USA – Bass), Bjørn Kjellemyr (Norway), Joel Illerhag (Holland/Sweden), Thomas Rolff (Netherlands), Magne Thormosaeter (Norway), Frode Berg (Norway), Ronan Guilfoyle (Ireland), Rich Syracuse (USA), Maro Zenini (Italy), Raphael Preuschl (Bass Ukulele – Austria), Stefan Bartus (Slovakia), Ildo Nanja (Mozambique), Paulo Paulleli (Brazil), Raffaele Bossard (Switzerland), Sebastian Schuster (Germany), Harry Morrison (Australia), Michael Pipoquinha (Brazil)

Piano

Norbert Nowotny, Noel Stockton, Darius Brubeck, Hotep Galeta, Andile Yenana, Andre Petersen, Neil Gonsalves, Mark Fransman, Andrew Lilley, Nishlyn Ramanna, Roland Moses, Melissa van der Spuy, Themba Mkhize, Melvin Peters, Jason Reolon, Hilton Schilder, Bokani Dyer, Afrika Mkhize, Andrew Ford, Paul Hanmer, Kyle Shepherd, Nduduzo Makathini, Thandi Ntuli, Lungelo Ngcobo, Dennis Tini (US) , Jeroen van Vliet (Netherlands), Göran Strandberg (Sweden), Micu Narunsky (Israel), Leo Tardin (Switzerland), Colin Vallon (Switzerland), Mike del Ferro (Netherlands), Jacob Karlzon (Sweden), Danilo Perez (USA/Panama), Malcolm Braff (Switzerland), Nicolai Thärichen (Germany) , Carine Bonnefoy (France), Henrik Kjelin (Denmark) Hammond B3, Steinar Nickelsen (Norway – Hammond B3), Ewout Pierreux (Belgium), Vigleik Storaas (Norway), Carolyn Wilkins (USA), Rashid Lanie (USA/SA), Martin Sjöstedt (Sweden), Nick Paul (USA), Jack Van Poll (Belgium), Laurent Coq (France), Folkert Oosterbeeck (Holland – Hammond Organ), Harmen Fraanje (Netherlands), Olga Konkova (Russia/Norway), Jean-Luc Amestoy (France -Accordéon), Daniel Tilling (Sweden), Kai-Ya Chang (Taiwan), David Helbock (Austria), Wolfert Brederode (Netherlands), Xavi Torres Vincente (Spain), Benoit Sourisse (France), Karel Boehlee (Netherlands), Vittorio Mezza (Italy), Daniel Mille (France – Accordion), Fábio Torres (Brazil), Christoph Heckeler (Germany), Mestrinho (Accordion – Brazil)

Guitar

Johnny Fourie, Darryl Andrews, Lulama Gawulana, James Scholfield, Mageshen Naidoo, Julio Sigauque, Michael Bester, Louis Mhlanga, Reza Khota, Alvin Dyers, Dave Ledbetter, Vuma Ian Levin, Keenan Ahrends, Al ‘Dirt’ du Toit, Gorm Helfjord (SA/Norway), Ola Bengtsson (Sweden), Gary Wittner (US), Aharoni Benari (Israel) , Tommy Lakso (Sweden), Anton Goudsmit (Netherlands), Frederic Favarel (France), Ralph Lavital (France), Lionel Loueke (US), Robert Pawlik (Austria), Olivier Cahours (France), William Morrison (Australia)

Saxophone/Clarinet

Bob Mowday, Winston Mankunku Ngozi, Barney Rachabane, McCoy Mrubata, Mike Rossi, Buddy Wells, Sidney Mnisi, Robbie Jansen, Zim Ngqawana, Rick van Heerden, Kevin Davidson, Shannon Mowday, Marc de Kock, Jeff Robinson, Jeff Judge, Christopher Engel, Francois le Roux, Dan Shout, Justin Bellairs, Sisonke Xonti, Nhlanhla Mahlangu, Oscar Rachabane, Mthunzi Mvubu, Linda Sikhakhane, Chris Mertz (US), Johan Hörlén (Sweden), Dave O’Higgins (Britain), Paul van Kemenade (Netherlands), Chris Collins (US), Frode Nymo (Norway), Domenic Landolf (Switzerland), Thomas Luthi (Switzerland), Magnus Blom (Sweden), Per Johansson (Sweden), Robert Nordmark (Sweden), Margareta Noren (Sweden), Roman Schwaller (Switzerland), Yuri Honing (Netherlands), Janfie van Strien (Netherlands), Amikam Kimelman (Israel), Per Thornberg (Sweden), Mattias Lindberg (Sweden), Karl-Martin Almqvist (Sweden), Salim Washington (USA), Nicolas Stephan (France), John Pal Inderberg (Norway), Jari Perkiömäki (Finland), Mark Ginsburg (Aus), Soweto Kinch (UK), Geir Lysne (Norway), Stig Naur (Denmark), Efraim Trujillo (Netherlands), Mro Fox (Germany), Jonas Ganzemuller (Germany/US), Morris Goldberg (USA – Sax), Morten Halle (Norway), Benjamin Herman (Netherlands), Jan Galega Brönnimann (Switzerland) , Thomas Savy (France), Stéphane Chausse (France), Maarten Hogenhuis (Netherlands), Atle Nymo (Norway), Marc Stucki (Switzerland), Dimos Dimitriadis (Greece), Ganesh Geymeier (Switzerland), Gary Keller (USA), Karlheinz Miklin (Austria), Pekka Pylkkänen (Finland), Borge-Are Halvorsen (Norway), Didier Labbé (France), Johan Christoffersson (Sweden), Fredrik Lindborg (Sweden), Donat Fisch (Switzerland), Bernard van Rossum (Britain), Florian Egli (Switzerland), Toon Roos (Netherlands), Petter Wettre (Norway), Christoph Irniger (Swizterland), Amanda Sedgwick (Sweden)

Trumpet

Brian Thusi, Marcus Wyatt, Johnny Mekoa, Feya Faku, Duke Ngcukana, David Lilley, Sydney Mavundla, George Mari, Stompie Manana, Lee Thomson, Prince Lengoasa, Charlie Sayers, Neil Engel, Sakhile Simani, Mandla Mlangeni, Lwanda Gogwana, Robin Fassie Kock, Fredrik Noren (Sweden), Bruce Cassidy (Canada), Gustavo Bergalli (Argentina), Ian Darrington (Britain), Hugo Alves (Portugal), Matthias Spillman (Switzerland), Peter Asplund (Sweden), Karl Olandersson (Sweden), Hildegunn Oiseth (Norway) , Frank Brodahl (Norway), Eric Vloeimans (Netherlands), Arne Hiorth (Norway), Peter Kehl (Denmark), Manu Domergue (France – French horn / Voice), Marius Haltli (Norway), Nick Smart (UK), Tobias Wiklund (Sweden), Nils Janson (Sweden), Eddie Lewis (USA), Michaela Rabitsch (Austria), Dr. Gordon Vernick (USA), James Morrison (Australia)

Trombone

John Davies, Mike Skipper, Graham Beyer, James Bassingthwaighte, Dan Selsick, Justin Sasman, William Haubrich, Kyle du Preez, Nicholas Green, Kelly Bell, Murray Buitendag, Bertil Strandberg (Sweden), John Fedchock (US), Louk Boudesteijn (Netherlands), Bernhard Bamert (Swizerland), Chris Brubeck (US), Magnus Svedberg (Sweden), Magnus Viklund (Sweden), Anders Wiborg (Sweden), Peter Dahlgren (Denmark), Karin Hammar (Sweden), Joop van der Linden (Netherlands), Idan Walish (Israel), Adrian Mears (Swiss/Aus), Samuel Blaser (Switzerland), Yossi Regev (Israel), Ola Akermann (Denmark), Tarjei W. Grimsby (Norway), Damien Verherve (France), Erik Johannesen (Norway), Andreas Tschopp (Switzerland), Steve Turre (USA), Helge Sunde (Norway), Even Kruse Skatrud (Norway), Kasperi Sarikoski (Finland), Andreas Rotevatn (Norway)

Flute

Peter Guidi (Netherlands), Ronald Snijders (Netherlands), Eddie Parker (UK)

Sousaphone

Arno Bakker (Netherlands)

Tuba

Daniel Malavergne (France), Laurent Guitton (France)

Strings

Farida Bacharova (Russia / SA–Violin), Jill King (US/SA – Viola), Jean-Philippe Feiss (France – Cello), Ernst Reijseger (Holland – Cello) , Chi-Pin Hsieh (Taiwan)

Vocals

Sibongile Khumalo, Fitzroy Ngcukana, Amanda Tiffin, Siya Makuzeni, Melanie Scholtz, Gavin Minter, Abigail Petersen, Natalie Rungan, Nicky Shrire, Nash Reed, Monique Hellenberg, Debbie Mari, Nomfi Xaluva, Mbuso Khoza, Sakhile Moleshe, Ndumiso Manana, Zoë Modiga, Gabi Motuba, Eden Myrrh, Tutu Puoane (Belgium/SA), Natascha Roth (Germany), Marc Secara (Germany), Deborah Tanguy (France), Yelena Revishin (Serbia), Lee Gibson (Britain), Linda Petterson (Sweden), Paulien van Schaik (Netherlands), Lucia Recio (France), Guro Gravem Johansen (Norway), Andreas Schaerer (Switzerland), Nadja Stoller (Switzerland), Justin Binek (USA), AJ Brown (UK), Nicolas Pélage (France), Mola Sylla (Senegal/Holland), Katharine Cartwright (USA), Lena Swanberg (Sweden), Judy Campbell (Australia)

MC/Rap

Farrel Adams, Teboho Maidza, Jitsvinger , Arsenic

Electronic

The Kiffness, GoodLuck

Composers/Conductors

Maria Schneider (USA), Ann-Sofi Söderqvist (Sweden), James Morrison (Australia)

Administrators

Paul Gompes (Dutch Jazz Connection Holland), John Edward Hasse (Smithsonian Institute USA), Roman Schwaller (Generations Jazz Festival Switzerland), Ian Darrington (IAJE Rep UK)